Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

Buna ziua, pun si eu o intrebare pentru ca singur nu m-am putut lamuri.O persoana care a fost condamnata la 3 ani cu suspendare, poate fi reabilitata cand mai exact?In codul penal scrie 3 ani, dar de cand curg anii acestia?De cand a fost condamnat definitiv?De cand a terminat perioada de incercare?Au trecut 4 ani din momentul condamnarii definitive, poate cere reabilitarea?Va multumesc anticipat!
Conform carui cod penal ati fost condamnat, scrieti exact temeiul in care s-a dispus condamnarea.
Este vorba de fratele meu.A fost condamnat definitiv in mai 2013, pentru delapidare, deci pe vechiul cod.Are de platit un prejudiciu dar cat de curand va rezolva problema, dupa spusele lui.Avea si cheltuieli de judecata dar cred ca s-au prescris.A primit 3 ani cu termen de incercare 6 ani.Si eu nu stiu cum sa calculez exact, am citit peste tot pe forum si nu m-am lamurit.
Calculati de la ramanerea definitiva 6 ani, daca nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei este reabilitat de drept.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Mai are 2 ani, pana in 2019 merge la probatiune.De atunci inca 3 ani daca inteleg eu bine?Si daca da, el va achita prejudiciul anul acesta, poate cere reabilitare judecatoareasca mai devreme?
Nu poate sa ceara mai devreme, intervine reabilitarea de drept, asa cum v-am spus, dupa 6 ani de la ramanerea definitiva.