Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% imobil nou
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% imobil nou

Buna ziua,
Cine verifica declaratiile pe propria raspundere care se fac la achizitia unui imobil nou cu referire la TVA-ul de 5%?
Notarul are obligatia sa verifice eligibilitatea cumparatorului sau cine?
Care sunt consecintele unei astfel de declaratii in cazul in care este falsa?(adica cumparatorul a achizitionat deja un imobil in conditii de TVA 5%).....contraventie,plata diferentei de TVA cu penalizari sau ceva de domeniul penal?
Multumesc
mariusdd, utilizator
După CNP va verifica ANAF-ul