avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1771 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% imobil nou
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% imobil nou

Buna ziua,
Cine verifica declaratiile pe propria raspundere care se fac la achizitia unui imobil nou cu referire la TVA-ul de 5%?
Notarul are obligatia sa verifice eligibilitatea cumparatorului sau cine?
Care sunt consecintele unei astfel de declaratii in cazul in care este falsa?(adica cumparatorul a achizitionat deja un imobil in conditii de TVA 5%).....contraventie,plata diferentei de TVA cu penalizari sau ceva de domeniul penal?
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 25 Octombrie 2017
mariusdd, utilizator
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 22:57, 25 Octombrie 2017
După CNP va verifica ANAF-ul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere tva 5% la achizitionarea unei case Maria Gradinaru Maria Gradinaru Buna ziua, am o cunostinta care a achizitionat o casa si a beneficiat de acea reducere de 5% a tva-ului. a dat o declaratie pe proprie raspundere ca nu are ... (vezi toată discuția)
Tva achizitie apartament alynakiss112 alynakiss112 Buna Ziua, Am cateva nelamuriri legate de plata unui TVA pentru o locuinta noua. In trecut am cumparat o locuinta cu TVA 5% am fost nevoita sa o vand, am ... (vezi toată discuția)
Aplicare cota gresita de tva rodamo rodamo Bună ziua, Care sunt consecințele legale dacă achiziționez un imobil cu tva de 5% în loc de 19%, în afara obligației de a plăti diferența de 14%? ... (vezi toată discuția)