Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Poate face cesiune de creanță o PJ în incapacitate ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Poate face cesiune de creanță o PJ în incapacitate de plată?

Buna ziua,

Unul din parteneri se afla in incapacitate de plata, iar ptr a solutiona pe amiabil am cazut de acord sa-mi cesioneze creantele ( de la o primarie care nu a achitat inca facturiile, si de unde are de primit bani).
Intrebarea mea este - daca pot incheia contract de cesiune in baza debitului care il are la mine (sa-l sting) cu noul debitor cedat, respectiv primaria.

Multumesc mult.
Admin, administrator
In primul rand depinde ce gen de creanta este, pentru ca ar putea fi nevoie si de acordul debitorului. Daca a executat o lucrare, pentru care nu a fost inca platit, nu consider ca este nevoie sa isi exprime acordul in scris.
Ulterior cesiunii notificati si debitorul, pentru a-i fi opozabila, respectati formele cerute de legesi atasati o copie de pe acul de cesiune.
Dar, verificati in contractul de achizitie publica cine este cu adevarat debitorul, daca este Primaria sau Consiliul Local
AvTudor_com, utilizator
Multumesc mut ptr raspuns.