Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... factori de risc
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

factori de risc

este obligatoriu ca angajatii sa detina o fisa a factorilor de risc
Daca va referiti la riscurile profesionale la care este expus lucratorul la locul de munca/ postul de lucru, angajatorul trebuie sa fie conform prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare in posesia unei evaluari a riscurilor profesionale, material intocmit pe locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii, cu care lucratorul este instruit la angajare si periodic, ori de cate ori este nevoie.
-art.7 (4) Fără a aduce atingere altor prevederi ale prezentei legi, ţinând seama de natura activităţilor din întreprindere şi/ sau unitate, angajatorul are obligaţia:
a) să evalueze riscurile pentru securitatea şi sănătatea lucrătorilor, inclusiv la alegerea echipamentelor de muncă, a substanţelor sau preparatelor chimice utilizate şi la amenajarea locurilor de muncă;
-art. 12 (1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să realizeze şi să fie în posesia unei evaluări a riscurilor pentru securitatea şi sănătatea în muncă, inclusiv pentru acele grupuri sensibile la riscuri specifice;
De mutat la sectiunea din forum ssm-protectia muncii.