avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul venituri nete PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul venituri nete PFA

In prezent sunt salariat si am un salariu brut de 5000 lei si net 3500 lei, plus bonuri de 200 lei. Vreau sa devin PFA dar cu acelasi venit net. Din calculele mele ar trebui sa am contracte de 7500 lei . In prezent angajatorul cheltuieste cu mine 6100 lei . Mi se pare ca gresesc pe undeva . Puteti sa-mi spuneti si mie cat ar trebui sa am venitul (contracte) brut pentru ca castigul net sa fie 3700 lei pe luna ?
Va rog calculati comform legislatiei actuale si comform legislatiei preconizate de la 1 ian 2018 ( noile cote la CAS si CASS si noile baze de calcul ) .
Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 31 Octombrie 2017
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Modificare salariu pentru contract partial de la 01 februarie Doinitza58 Doinitza58 Buna ziua, Am doua contracte de munca de cate 2 ore la doua societati diferite cu salariile brute de 1000 lei respectiv 875 lei. In luna ianuarie salariile ... (vezi toată discuția)
Salarizare pe legislația din 2017? FuguTheFish FuguTheFish Recent am aflat că o companie cu un număr mare de angajați face salarizarea \"pe legislația din 2017\". Întrebarea mea este: Au voie firmele să ... (vezi toată discuția)
Impozit 16% pfa metoda de calcul irina198 irina198 Cum se calculeaza corect impozitul de 16% dupa urmatoarele date? Stoc marfa initial 3000 cu adaos, stoc marfa final 3500 cu adaos, total cheltuieli din RJIP ... (vezi toată discuția)