Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul venituri nete PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul venituri nete PFA

In prezent sunt salariat si am un salariu brut de 5000 lei si net 3500 lei, plus bonuri de 200 lei. Vreau sa devin PFA dar cu acelasi venit net. Din calculele mele ar trebui sa am contracte de 7500 lei . In prezent angajatorul cheltuieste cu mine 6100 lei . Mi se pare ca gresesc pe undeva . Puteti sa-mi spuneti si mie cat ar trebui sa am venitul (contracte) brut pentru ca castigul net sa fie 3700 lei pe luna ?
Va rog calculati comform legislatiei actuale si comform legislatiei preconizate de la 1 ian 2018 ( noile cote la CAS si CASS si noile baze de calcul ) .
Va multumesc
george-neagu, moderator