Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit 16% pfa metoda de calcul
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit 16% pfa metoda de calcul

Cum se calculeaza corect impozitul de 16% dupa urmatoarele date? Stoc marfa initial 3000 cu adaos, stoc marfa final 3500 cu adaos, total cheltuieli din RJIP 5000, total incasari din RJIP 6000 lei . Am impartit total val.facturi cu total val. Nir pe tot anul si am un adaos de 18%. Dar in cazul in care stocul final este de 3000 si stocul initial de 3500? Multumesc anticipat! Pfa comert cu amanuntul
Impozitul pe venit =16%*(Venituri realizate-Cheltuieli deductibile realizate-cass-cas)

Nu se mai tine cont de valoarea stocului de marfa.
Am inteles ca din stocul de marfa final se scoate adaosul si valoarea ramasa adica fara adaos se scade de la cheltuieli pentru ca a fost platit dar nu vandut si nu se considera o cheltuiala.
Dar pana in 2014 cum se calcula avand in vedere stocul de marfa final si stocul initial? Multumesc pentru raspunsuri!
Pana in 2014 cineva calcula asa: ex. La un adaos anual de 10%; total facturi la pret de achizitie de 6000 lei minus total stoc marfa final fara adaos 2000 lei =4000 lei mai departe, din total nir pe tot anul de 6600 lei scadem total stoc marfa final cu adaos de 2200 lei =4400lei . Apoi avem : 4400-4000= 400 , apoi sa zicem ca am avut si niste plati pe la curent, apa etc.de 200 lei care vin scazute din 400 , adica 400- 200= 200 si il considera venit net la care aplica 16%. 200* 16%= 32 lei impozit . In foaia unde declara veniturile scria asa ; venit brut 400 lei , cheltuieli 200 iar venit net 200.