Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declaratie 200
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declaratie 200

buna ziua.
sunt o intreprindere individuala cu obiect de activitate comert si neplatitot de tva.
as avea rugamintea daca ma puteti ajuta cu completarea decl 200, mai exact nu stiu cat trebuie sa trec cheltuiala cu marfa.
am urmatoarele data.
stoc din preluare la 31.12.2011 -16250(cu adaos comercial)
9848 (fara adaos comercial)
intrare de marfa in 2012 -2269(fara adaos comercial)
3725 (cu adaos comercial)
vanzare de marfa in 2012 -10103lei
total plati din registru -5469

va multumesc
In declaratia 200 completati:
1. Venitul brut cu incasarile din 2012
2. Cheltuielile deductibile cu cheltuielile deductibile total sau partial platite in timpul anului 2012. Aveti in vedere ca aici sunt incluse si cheltuielile cu asigurarile sociale platite in 2012.
Deasemenea, aveti in vedere ca in RJIP se trec cheltuielile deductibile partial la valoarea totala si separat, intr-o fisa de operatiuni diverse pentru fiecare cheltuiala de acest fel, se aplica procentul de deducere. Deci verificati acea valoare de la plati din RJIP.
2.1. Contributii sociale obligatorii unde treceti separat contributiile sociale platite in 2012 care le-ati inclus si in titalul cheltuielor deductibile la punctul anterior.
3. Venitul net = Venit brut - Cheltuieli deductibile
Nu se mai tine seama de acele solduri.
multumesc pentru raspuns
totalul cheltuielilor mele cuprinde doar chiria pe care o platesc eu si platile pe care le-am facut furnizorilor pentru marfa cumparata.
am citit ceva pe net ca trebuie sa folosesc o formula de calcul a adaosului comercial cumparat si dupa care sa aflu cheltuiala cu marfa vanduta ca diferenta din totalul incasarilor si adaosul meu comercial recuperat.numai k nu sunt foarte sigura pe calculelel mele si vroiam o parere de specialist.
In cazul acesta nu se calculeaza k pentru adaosul comercial ci in urma inventarierii se determina valoarea la pret de achizitie a stocului de marfuri. Din cheltuielile deductibile stabilite din R.J.I.P. se scade valoarea aferenta stocului la 31/12/2012 si se aduna valoarea aferenta stocului la 31/12/2011.