Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA-comert cu amanuntul-stoc de marfa-CALCUL IMPOZIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA-comert cu amanuntul-stoc de marfa-CALCUL IMPOZIT

Buna ziua,
Am mare nevoie de ajutor.
Sunt PFA cu activitate principala comert cu amanuntul.
Eu am gandit calculul impozitului pe venit astfel:
Anul N - stoc initial de marfa = 0
Din RJIP rezulta:
Venituri din vanzarea marfurilor (total incasari) = 20.000 lei
Total plati pentru achizitie marfa = 15.000 lei

La 31 decembrie N, ramane marfa in stoc in val de 5.000 lei.

Calcul venit net impozabil : 20.000 - 15.000 + 5.000 = 10.000 lei
la care se aplica 16 %...etc.

Dilemele mele apar in anul urmator
Astfel, in anul N+1

Stoc initial de marfa 5.000 lei

Din RJIP rezulta:

INCASARI PLATI

Venituri vanzare marfuri 36.000 lei
Imprumut entitate de la titular 4.000 lei
(fara dobanda)

Plati achizitie marfa 20.000 lei
Alte cheltuieli deductibile 10.000 lei
Alte cheltuieli nedeductibile 8.000 lei
-----------------------------------------------------------------------------------
Incasari-Plati 2.000 lei

La 31 dec N+1, c/val marfa in stoc 3000 lei

Calcul venit impozabil pe anul N+1
36.000 - 5000 (stoc initial) - 20.000 (pl. marfa) - 10.000 (ch. ded) + 3.000 (stoc final) = 4000 lei la care se aplica 16% cota impozit

Avand in vedere ca :
- una dintre conditiile care trebuie indeplinite de o cheltuiala pentru a fi deductibila este ca aceasta sa fie cuprinsa in cheltuielile exercitiului financiar al anului in curs, in care a fost platita
- valoarea stocului de 5000 din anul N, nu a fost dedusa la calculul venitului impozabil (in anul N)
mi s-a parut logic ca in anul N+1 sa nu fie nici impozitata . De aceea am scazut-o din venitul impozabil

In alta ordine de idei, imprumutul de la titular nu este un venit realizat din activitatea firmei (comercial).
Totusi pct. 52 din OMF 1040/2004 pentru aprobarea normelor privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabili, stipuleaza ca:

"Venitul net sau pierderea fiscala se calculeaza astfel: din totalul sumelor incasate, evidentiate in col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de incasari si plati, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscala a bunurilor si drepturilor, evidentiate in Fisa pentru operatiuni diverse, si totalul sumelor platite, evidentiate in col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de incasari si plati, si se aduna sumele platite pentru cumpararea bunurilor amortizabile si totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator intocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ."

NU STIU cum sa procedez. Daca incasarea imprumutului mi se impoziteaza considerandu-se venit, atunci de ce nu mi s-ar admite la deducere c/valoarea stocului de marfa care tot astfel ar putea fi asimilata cheltuielii?

Va rog sa imi spuneti parerile voastre, daca e bine sau nu cum am calculat venitul impozabil (pentru ca parerile celor de la fisc sunt impartite, in functie de cum le interpreteaza organul de control) si va rog sa ma corectati.
Multumesc.
art. 48 din codul fiscal
3) Nu sunt considerate venituri brute:
a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activităţi sau în cursul desfăşurării acesteia.

cred ca ati abordat gresit problema inca de la inceput
in anul N ati avut venituri totale din vanzarea marfurilor de 20.000 lei si total cheltuieli efectiv efectuate cu achizitia marfurilor de 15.000 lei, rezultand un venit net impozabil de 5.000 lei x 16% = 800 lei = impozit pe venit.
Buna intrebarea pusa de IIY.

Referitor la imprumut ati primit raspunsul corect de la xerxes. Nu este considerat venit nici imprumutul, nici creditul bancar.....
Referitor la problema stocurilor OMF nr.1040/2004 nu precizeaza nimic referitor la stocuri.
Asadar depinde de parerea inspectorului care va va verifica.
la art 52 din ordin se specifica ca: Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidenţiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor şi drepturilor, evidenţiate în Fişa pentru operaţiuni diverse, şi totalul sumelor plătite, evidenţiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, şi se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile şi totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.
Venitul net sau pierderea fiscală va fi influenţată cu plăţile şi/sau încasările efectuate în avans, care se referă la alte exerciţii fiscale,

Aici sintagma "venitul net sau pierderea fiscala va fi influientara cu platile si/sau incasarile efectuate in avans care se refera la alte exercitii fiscale .." da motiv unor inspectori sa scada stocul ramas in urma inventarierii la sf. anului din totalul cheltuielilor.
Practic ei sustin ca stocul ramas va va aduce venit in anul fiscal urmator.
puteti citi si urmatorul link referitoe la aceeasi problema:
[ link extern ]
interesanta abordare, trebuie sa recunosc.
prin analogie, ce vom face cu cheltuiala privind contributia la sanatate achitata la regularizare in anul fiscal urmator, pentru anul fiscal anterior?
chiar daca nu este o cheltuiala efectuata in avans, ci o cheltuiala efectuata dupa data de 31 decembrie, aceasta cheltuiala este una deductibila la calculul impozitului pe venit si totusi nu poate fi scazuta din venitul brut pentru anul la care se refera, corect?

de ex. un pfa estimeaza un venit net pentru anul 2010 de 30.000 lei
contributia la sanatate va fi de 30.000 x 5,5% = 1.650 lei, achitata in patru transe trimestriale egale 15 mar, iun, sept si dec 2010.
deci pentru 2010, va avea o cheltuiala deductibila cu aceasta contributie la sanatate de 1.650 lei.
totusi, in 2010 pfa-ul realizeaza efectiv un venit net de 50.000 lei
contributia la sanatate pentru 2010 va fi de 50.000 x 5,5% = 2.750 lei
regularizarea de 2.750 - 1.650 = 1.100 lei va fi achitata catre casa de sanatate in anul 2011 si va fi luata in calcul ca si cheltuiala deductibila pentru veniturile anului 2011, conform codului fiscal, pentru ca atunci au fost platite.

ca si concluzie, opinez ca regula de baza este cea din codul fiscal si acea ca orice cheltuiala este deductibila in anul fiscal in care a fost platita, intrucat aici nu aveam de-a face cu conturi si alte reglementari caracteristice contabilitatii in partida dubla.
codul fiscal este o lege (571/2003) cu o forta juridica superioara unui ordin al ministrului finantelor publice (1040/2004)
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Intr-adevar am batut un pic campii cu imprumutul de la titular, dar acum m-am lamurit.
Ramane insa o problema modul de luare in calcul a stocului.
Am vazut un raport mai vechi (2005) de la un control fiscal in care (referitor la PFA) stocul de marfa de la sfarsitul anului era privit ca o cheltuiala si tratat ca atare (avand in vedere ce "zice" Codul fiscal: Art. 21. - (1) ...sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile). In cazul asta, situatia fiind deci privita si tratata fiscal favorabil contribuabilului, amaratului de PFA care nu intotdeauna stie ca... daca s-ar apuca sa tina contabilitate in partida dubla, ar trebui sa se foloseasca de 371 pentru marfa. El stie ca a platit, deci a cheltuit banii pe marfa pe care dupa ce ca n-a vandut-o, nici nu i se admite la deducere.
Totusi recomandarile specialistilor, dupa cum am vazut pe link-ul de mai sus ne indeamna sa nu privim iesirea de bani dati pe marfa ca pe o cheltuiala, atunci cand calculam impozitului pe venit.
Concluzia pe care o pot trage e ca organul fiscal va recalcula acest impozit in favoarea statului, pentru ca POATE, si va considera stocul meu de marfa fiind cheltuiala in avans. (am citi si am auzit diverse plangeri ca "a venit fiscul si mi-a scazut stocul de marfa din cheltuieli, mi-a recalculat impozitul si m-a pus sa platesc penalitati" - tot despre PFA-uri vorbesc).

am sa incerc o abordare fiscala in ceea ce priveste comertul cu amanuntul si presupunand ca anul N = 2009
anul N+1 = 2010

valoare intrare marfuri = 15.000 lei
valoare pret vanzare marfuri = 25.000 lei (valoarea incasata + valoarea ramasa pe stoc)
k = 25.000 / 15.000 = 1,66
valoare marfuri vandute = 20.000 lei
cost marfuri vandute = 20.000 / 1,66 = 12.048 lei (chelt. deductibila)
stoc final pret vanzare = 5.000 lei
stoc final pret achizitie = 5.000 / 1,67 = 3.012 lei
venit 2009 = 20.000 - 12.048 = 7.952 lei
imp. venit 2009 = 7.952 x 16% = 1.272 lei

stoc initial pret achizitie = 3.012 lei
stoc initial pret vanzare = 5.000 lei
valoare intrare marfuri = 20.000 lei
valoare pret vanzare marfuri = 34.000 lei ( total vanzari 2010 - stoc initial 2010 + stoc final 2010 = 36.000 - 5.000 + 3.000)
total pret intrare marfuri = 3.102 + 20.000 = 23.102 lei
total pret vanzare marfuri = 5.000 + 34.000 = 39.000 lei
k = 39.000 / 23.102 = 1,69
valoare marfuri vandute = 36.000 lei
cost marfuri vandute = 36.000 / 1,69 = 21.302 lei (cheltuiala deductibila)
stoc final pret vanzare = 3.000 lei
stoc final pret achizitie = 3.000 / 1,69 = 1.775 lei
venit 2010 = 36.000 - 21.302 - 10.000 = 4.698 lei
impozit venit 2010 = 4.698 x 16% = 752 lei