Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... La venitul net spun finantistii...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

La venitul net spun finantistii...

Din totalul platilor (din reg.de inc.si plati - partida simpla) spun finantistii ca trebuie sa scad stocul de la sfarsitul anului deoarece nu a generat profit inca. Am citit ordinul 1040/2004 dar nu gasesc nicaieri specificat acest lucru. Va rog frumos sa ma lamuriti, e vorba de un IF vanzare cu amanuntul a marfurilor.In conditiile acestea probabil ar trebui sa adun la coloana "plati" stocul respectiv , cand incep noul an?!

Va multumesc.
Lili
este vb de pct. 52 din OMFP 1040/2004

Venitul net sau pierderea fiscala va fi influentata cu platile si/sau încasarile efectuate în avans,
care se refera la alte exercitii fiscale, în cazul drepturilor de proprietate intelectuala, cu impozitul
de 15% din venitul brut încasat, iar în cazul valorificarii bunurilor în regim de consignatie,
veniturilor obtinute ca urmare a unor activitati desfasurate în baza unui contract de agent,
comision sau mandat comercial, precum si în cazul activitatilor de expertiza contabila, tehnica
judiciara si extrajudiciara, cu impozitul de 10% din venitul brut încasat, reprezentând plati
anticipate în contul impozitului anual.

treceti pe cheltuiala deductibila doar costul marfurilor vandute, nu si costul marfurilor aflate in stoc la 31.12.
Cred ca in Codul fiscal este cea mai indicata referinta care determina ca in practica din valoarea platilor inregistrate in registrul de incasari si plati sa se scada cele aferente stocului de marfa ramas la sfarsitul anului (exercitiului financiar):

ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă

(1) Venitul net din activităţi independente se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă, [...].

(2) Venitul brut cuprinde:

a) sumele încasate şi echivalentul în lei al veniturilor în natură din desfăşurarea activităţii;

[...]

(4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:

a) să fie efectuate în cadrul activităţilor desfăşurate în scopul realizării venitului, justificate prin documente;

b) să fie cuprinse în cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;

Daca marfa este pe stoc, nu s-au incasat venituri - vezi art. 48 alin. (2) lit. a) - platile facute pentru aceasta, desi sunt facute in scopul realizarii venitului - vezi art. 48 alin. (4) lit. a) - nu pot fi cuprinse in cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite - vezi art. 48 alin. (4) lit. a).