Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întoarcerea la serviciu după concediul de creștere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întoarcerea la serviciu după concediul de creștere copil. Când trebuie să înceapă mama munca pentru a beneficia de stimulentul de inserție?

Bebe nascut pe 18 Februarie 2016.
Pentru a beneficia de stimulentul de insertie, cand trebuie sa inceapa mama munca?
Si cum se considera luna in care trebuie sa ia tatal indemnizatia?
Manuela Rășină, administrator
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ și luna tatălui.
Adica mama se intoarce la munca in Dec2017, tata ia indemnizatia pe Ian2018? Sau pe Feb2018?
Nu inteleg ceva, stimulentul de insertie anuleaza indemnizatia.
Deci mama ia in Dec2017 650lei? Si tata in Ian2018 1433lei? Sau cum se calculeaza?
Daca tatal intra in decembrie in CCC, atunci mama va primi stimulent in ianuarie.

Daca tatal intra in ianuarie in CCC, atunci mama va primi stimulent in decembrie si apoi din februarie.
Adica mama ia in dec 650
tata in ian 1433
mama in feb 650.
Pai daca mama se angajeaza in dec, care e luna pt tata? dec sau ian? sau nu conteaza?

Perioada de intrare în CCC se stabileste de tatăl copilului.