Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensie alimentara

Daca un salariat beneficiaza de indemnizatie crestere copil, poate sa plateasca pensie alimentara din acesti bani, pt un copil nascut dintr-o casatorie anterioara ?
Buna seara,
Indemnizatiile de crestere a unui copil nu intra in calculul veniturilor din care se plateste pensia alimentara.
Poate sa plateasca pensie alimentara.
Dacă nu plătește pensia de întreținere, va fi executat silit. Îi vor fi urmărite bunurile mobile și imobile. Singura diferență este că nu-i poate fi poprită de executor indemnizația de creștere a copilului.