Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis conducere

Buna seara am o prietena care nu a terminat 10 clase si doreste sa se inscrie la școală de șoferi am răscolit internetul dar tot nu sa lămurit ne puteti spune daca a intrat în vigoare legea ca daca nu ai 10 clase nu poti da la scoala de șoferi?multumim
NU s-a emis nici o lege care sa prevada ceva in acest sens.

Iata mai jos documente necesare pentru înscrierea la examenul de obţinere permisului de conducere. Dupa cum veti vedea nu se solicita nici un document care sa dovedeasca studiile candidatului

Pentru inscrierea la examenul de obtinere a permisului de conducere ( prima categorie/adaugare categorii), candidatul trebuie sa se prezinte personal la ghiseele de programare ale serviciului avand constituit dosarul de examinare, cu următoarele documente:

a) cererea-tip,

b) fişa de şcolarizare, emisa de scoala de conducatori auto in cadrul careia candidatul a absolvit cursurile de pregatire teoretica si practica, in care se consemneaza si avizul medical ,,apt pentru conducerea autovehiculelor din grupa…’’, corespunzator categoriei pentru care se solicita examinarea; documentul eliberat de unitatea de asistenta medicala autorizata, care atesta grupa de autovehicule pe care solicitantul este apt sa le conduca, se pastreaza la scoala de conducatori auto care a pregatit candidatul

c) certificatul de cazier judiciar, în termenul de valabilitate ( are valabilitate 6 luni de la data eliberarii ), eliberat de structurile competente ale Politiei Romane, potrivit legii;

d) copia actului de identitate valabil,

e) chitanţele de plată a taxelor aferente obţinerii permisului de conducere;

f) copia permisului de conducere ori a dovezii înlocuitoare cu drept de circulaţie dacă se solicită obţinerea unor noi categorii;

g) acordul scris al părinţilor, tutorilor, curatorilor sau persoanelor în îngrijirea ori supravegherea cărora se află candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani care solicită obţinerea permisului de conducere pentru categoriile AM,A1 şi/sau B1;

h) documente care să facă dovada că se află în una din situaţiile prevăzute de art.116 alin. (1) din OUG nr. 195/2002 rep. privind circulatia pe drumurile publice- numai persoanele aflate într-unul din cazurile prevăzute la art.24 alin(6) din acelaşi act normativ.
Multumesc frumos