avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Horn centrala termica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Horn centrala termica

Avem o centrala termica turbo cu tiraj fortat. Vecinul, prieten din copilarie al sotului meu, a fost de acord, ba chiar a ajutat la scoaterea hornului spre curtea lui. Dupa ce am terminat lucrarea s-a razgandit, ne cere sa scoatem hornul. Mentionez ca intre cele doua imobile sunt aprox. 10 m distanta. Ce avem de facut? Multumesc, B. Rita din Sacele
Cel mai recent răspuns: Balázs Rita , utilizator 19:53, 6 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu puteti solutiona amiabilanalizati varianta inaltarii cosului de evacuare gaze
La 10 m distanta, nu se pune problema de nicio culoare. Daca nu va intelegeti, lasati-l sa va cheme in judecata. Instanta il va pune sa faca o expertiza care il va trimite la plimbare.
Pai la noi, la bloc, distantele sunt de la 1m la 3 m si nu este nicio problema, desi si centralele noastre sunt cu tiraj fortat, cu puterea de de 25 Kw. Banuiesc ca nu aveti o centrala termica de o putere mai mare?
Adam Grecu a scris:

La 10 m distanta, nu se pune problema de nicio culoare. Daca nu va intelegeti, lasati-l sa va cheme in judecata. Instanta il va pune sa faca o expertiza care il va trimite la plimbare.
Pai la noi, la bloc, distantele sunt de la 1m la 3 m si nu este nicio problema, desi si centralele noastre sunt cu tiraj fortat, cu puterea de de 25 Kw. Banuiesc ca nu aveti o centrala termica de o putere mai mare?

Mulțumesc, este încurajarea pe care o aşteptam.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este distanta minima intre hornul de evacuare al centralei pe gaz si geamurile blocului vecin ieia ieia V-as ruga sa-mi raspundeti daca este prevazuta, legal, distanta minima dintre hornul de evacuare al centralei pe gaz si geamurile vecinului de bloc. Cele doua ... (vezi toată discuția)
Vecin dificil marinelapedestru marinelapedestru Buna Am mostenit anul acesta prin succesiune dupa mama mea o casa. Caasa a fost construita in doua etape ultima in 1990 si are spatele constructiei exact pe ... (vezi toată discuția)
Necesitate reala conform normelor pentru aerisire si priza de aer intr-o bucatarie? AntiSecretare AntiSecretare Buna ziua, Context: - apartament aflat in renovare - bloc anvelopat, construit din placi de beton armat - geamuri termopan - in bucatarie exista deja 2 ... (vezi toată discuția)