Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

postnatal

buna ziua
as dori sa stiu daca ma pot obliga sa nu efectuez toate cele 126 zile de concediu pre si postnatal.sunt insarcinata in 37 sapt si voi face cam 65 zile prenatal cand nasc.la servici s-a spus ca dupa nu mai beneficiez decat de 42 zile postnatal,cele obligatorii.au dreptul asta?
Nu este adevarat !
Cele 42 de zile de postnatal sunt un minim obligatoriu de efectuat.
Dar concediul de maternitate de 126 de zile se poate imparti in 63 si 63 sau altfel, dupa cum decide medicul dvs de familie.
Cf.Ordonantei 96/2003 privind protectia maternitatii, art.2 pct.g aveti obligatia de a efectua cele 42 zile postnatal:
"concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mama are obligatia sa îl efectueze dupa nastere, în cadrul concediului pentru sarcina si lauzie cu durata totala de 126 de zile, de care beneficiaza salariatele în conditiile legii".

Din experienta mea, restul de zile pana la 126 nu sunt obligatorii, doar cele 42 de dupa. Puteti sa veniti la serviciu pana in ultima zi daca va simtiti bine. Si nu firma este cea care va obliga sa le efectuati pe cele 42, ci legea. Firma nu are voie sa va suspende contractul pentru efectuarea concediului de crestere copil decat incepand cu cea de-a 43-a zi dupa nastere.
Problema dnei era ca nu este lasata de societatea sa-si ia toate cel 126 de zile....ceea ce este un abuz.

ma pot obliga sa nu efectuez toate cele 126 zile de concediu pre si postnatal ?
sunt insarcinata in 37 sapt si voi face cam 65 zile prenatal cand nasc.
la servici s-a spus ca dupa nu mai beneficiez decat de 42 zile postnatal,cele obligatorii.
Au dreptul asta?

OUG 158/2005:
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane
Cele 42 zile sunt obligatorii pentru a beneficia de CIC.

Dvs prezentati certificatul de concediu medical,completat corect si il depuneti la receptie cu nr de intrare pe o copie xerox intrucat este dreptul dvs. legal.
grace_r a scris:

Problema dnei era ca nu este lasata de societatea sa-si ia toate cel 126 de zile....ceea ce este un abuz.

ma pot obliga sa nu efectuez toate cele 126 zile de concediu pre si postnatal ?
sunt insarcinata in 37 sapt si voi face cam 65 zile prenatal cand nasc.
la servici s-a spus ca dupa nu mai beneficiez decat de 42 zile postnatal,cele obligatorii.
Au dreptul asta?

OUG 158/2005:
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.

Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.

Sunt total de acord. Am inteles eu problema gresit. Intr-adevar daca salariata doreste poate sa-si ia toate cele 126 zile. Nu trebuie sa ceara voie de la firma. Pur si simplu sa stea acasa si sa trimita certificatul de concediu medical.