Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... in ce contitii se scoate o persoana de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

in ce contitii se scoate o persoana de la intretinere

Salut
Am o intrebare la care probabil asteapta raspuns mai multi cetateni ai acestei tari,in ce conditi se poate scoate o persoana de la intretinere si aici ma refer la cazul in care persoana respectiva are viza de flotant si plateste la aceasta adresa cheltuiele cu intretinerea dar locuieste in continuare la prima adresa cea la care a locuit pana la schimbarea domiciliului?
Astept cu real interes raspuns .Va multumesc
Daca persoana in cauza face o cerere adresata presedintelui asociatiei la adresa de unde vrea sa fie scoasa de la plata cotelor, in care mentioneaza pe ce perioada lipseste din apartament.
Poate fi scos de la aceasta plata in functie de nr. de zile lipsa consecutiv din apartament, asa cum este hotarat in asociatia respectiva. De exemplu, daca in asociatie este hotarat ca cineva sa fie scos de la plata daca lipseste 15 zile si persoana lipseste 10, atunci nu va fi scos de la plata. Daca, de asemenea, lipseste 2 zile, apoi mai sta 3, iar pleaca, iar vine si tot asa, nu va fi scos de la plata cotelor.
Dar e loc de negociere in aceasta privinta daca exista o conducere a asociatiei intelegatoare. In unele blocuri e posibil, in altele nu.
elga50, moderator
O persoana poate fi scoasa de la plata cotelor de intretinere, in conditiile in care anterior anunta oficial conducerea AP de lipsa a cel putin a 15 zile consecutiv din condominium,sau perioda in cere urmeaza sa lipseasca.
Dovada emisa de AP unde locuieste efectiv persoana ,se depune la AP unde domiciliaza cu statut de flotant,
Problema este ca eu nu vreau sa plec efectiv de acasa doar sa imi schimb domiciliul(flotant)in acest caz se poate face ceva?
Cu alte cuvinte, aveti CI pe adresa de baza unde si locuiti efectiv, mai aveti o viza de flotant la alta adresa unde nu locuiti de fapt si vreti sa fiti scos de la plata cotelor de la adresa de flotant?
Nu ci de la adresa unde locuiesc acuma cea din CI.Multumesc