Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cote lunare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cote lunare

Buna dimineata!

1. La un apartament sunt 0 persoane, nu este normal ca sa contribuie la plata cheltuielilor lunare, sal administrator, sal femeie serviciu , pierdere apa (cu toate ca el are o consum). Nu achita gunoiul, gazele si apa, dar restul cred ca trebuie sa contribuie si el la celelalte cheltuieli ?
2. O persoana daca este plecata 4 zile, revine, mai pleaca alte 3 poate sa fie scoasa de la intretinere daca cumuleaza peste 15 zile pe luna?

Multam!
1-Indiferent ,daca proprietarul nu locuieste efectiv in imobil,detine obligatia legala sa participe la plata consum.intretinere parti comune.de vreme ce pe fisa de evidenta si in lista lunara i se calculeaza cota parte plati parti comune,legal se impune si impunerea cheltuieli salariale reprezentanti asociatie
2-Daca persoana cumuleaza mai mult de 15 zile.luna ,sau numarul dispus de catre adunarea generala a asociatiei,aceasta are dreptul sa solicite scoaterea de la intretinere
2. In lege se spune despre 15 zile / luna, dar nu spune daca sa fie sau nu consecutive sau daca se pot cumula din doua luni consecutive. Fiecae asociatie isi stabileste modul cum considera cele 15 zile.
1. N-am inteles exact ce intrebati. Oricum, daca o persoana lipseste din apartament acele minim 15 zile ea NU va achita electricitatea, gazele si gunoiul. In rest, pentru apartamentul in care locuieste va plati tot ce se repartizeaza pe cota-parte indiviza sau pe apartament, fondul de rulment sau fondul de reparatii.