Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua, as dori sa aflu si eu daca tatl meu se poate pensiona anticipat si cand. Este nascut pe 07.10.1956 si are o vechime de 30 ani si cateva luni (nu am retinut cu exactitate). Multumesc!
Tatal dvs. se poate pensiona:
- la limita de varsta dupa anul 2021 luna Octombrie la varsta standard de pensionare de 65 ani:

Nu poate beneficia de pensie anticipata sau de pensie anticipata partiala intrucat nu indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala , respectiv pentru pensionare anticipata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!
Si daca are si grupa 2, a lucrat vreo 9 ani pe santier.. Multumesc anticipat!
9 ani grupa II aduc in stagiu aferent de 3 ani si 3 luni.
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu de 35 ani fara stagiul asimilat (armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate.