Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Preintampinare schimbare PUZ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Preintampinare schimbare PUZ

Locuiesc in Timisoara intr-o zona rezidentiala aprox noua, creata acum 12-13 ani. Zona este aproape de hotarul dintre teritoriul Timisoarei si comuna Dumbravita, fiind practic lipite.

Am sesizat aparitia unui panou de informare denumit “Intentie de elaborare plan urbanistic zonal” prin care se incearca schimbarea PUZ-ului pentru a se putea construi locuinte colective cu regim de inaltime P+6. Terenul, cu suprafata de aprox 5000 mp, este pe teritoriul Timisoarei iar in prezent, accesul rutier la parcela este asigurat printr-o strada la limita teritoriala : casele din nord apartin de Dumbravita iar cele din sud de Timisoara. Precizez ca regimul de inaltime in zona rezidentiala Tm este P+2+M, in timp ce in Dumbravita este P+1+M.

Am depus o sesizare impreuna cu un grup de vecini din zona adresata Primariei Tm-Directia Urbanism relativ la aceasta intentie, in care am subliniat diferentele de regim de inaltime, de tip de locuinte (colective/max 2 familii), suprasolicitarea infrastructurii etc. Am primit doar un raspuns standard in care se spune ca in etapa 2, se va organiza o intalnire .

Ce am mai putea face pentru a preintampina acest dezechilibru teritorial?

Poate sa cerem un studiu de trafic pentru a vedea ca zona deja sugrumata (apropos, in zona nu exista nici macar un trotuar) ? Cui, celor 2 primarii sau Consiliului Judetean?

Multumesc pentru orice sugestie.
Nu mai deschideti aceeasi discutie in mai multe sectiuni de forum. Ingreunati munca celor care comenteaza.
Ati primit deja un raspuns aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Scuze, e prima intrebare si m-am `pierdut` in alegerea sectiunii....
Multumesc