Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neplata taxe si impozite catre Stat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neplata taxe si impozite catre Stat

In cazul in care, printr-o sesizare la ANAF se descopera ca-un angajator n-a platit taxele si impozitele catre Stat, cel putin in numele unui angajat, cel putin in baza unui CIM ( contract individual de munca ), respectiv, a unui contract colectiv de munca, care-s masurile pe care le impuna ANAF-ul si-n baza caror Legi si Angajatorul poate sa fie amendat sau sa fie obligat de catre Stat sa plateasca penalitati pentru intarzieri crase-n plata unor taxe si impozite ( brutul remuneratiei stipulate-n CIM )?
Anaf nu se sesizeaza. In conditiile in care angajatorul a depus declatiile aferente contractului ( din enuntul d- v astra se intelege ca a depus aceste decaratii ), se calculeaza maj de intarziere pana la data stingerii integrale a datoriei. Pentru sumele datorate se emit somatii de plata insotite de titluri executorii , dupa care se procedeaza la indisponibilizarea sumelor din cont . Legea maiprevede si aplicarea de sechestre asiuratorii pe bunurile societatii (daca are ). Dupa indeplinirea tuturor formalitatilor , aNAF poate trece la vanzarea acestor bunurilor prin licitatie, urmand ca din vanzarea acestora sa se achite datoriile bugetare. Toate acestea sunt prevazute de legea 207/2015 Codul de procedura fiscala.
AKCA CONT EXPERT SRL , Consultant fiscal
MULTUMESC!