avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie 390
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie 390

Am depus anul trecut declartia 390, pe posta, fara a atasa cd cu xml-ul declaratiei. Care sunt consecintele? Mai am vreo sansa sa primesc doar avertisment, avand in vedere ca a trecut asa mult timp. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Morgana14 , utilizator 20:51, 19 Ianuarie 2018
Depuneti-o online.
Ioan Petru Butariu a scris:

Depuneti-o online.

Daca o depun online, primesc automat amenda. Ma gandeam sa depun la ghiseu. Doar ca a trecut mult timp
Nu se primeste automat. Eu am depus si nu am primit.

Si nu vad de ce v-ar sanctiona cu amenda daca sunteti la prima abatere si mai ales ca ati trimis declaratia dar lipsea fisierul xml. Cod proc fiscala:

TITLUL XI Sancțiuni
ART. 339 Dispoziții aplicabile

Dispozițiile prezentului titlu se completează cu dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare.

OG 2/2001:
Art. 5. - (1) Sancţiunile contravenţionale sunt principale şi complementare.
(2) Sancţiunile contravenţionale principale sunt:
a) avertismentul;
Ultima modificare: Joi, 9 Noiembrie 2017
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua, se poate depune on-line fara a primi "automat" amenda.
Se primeste amenda pt depunere cu intarziere, doar in cazul unui control, altfel nu sta nimeni sa verifice cu exactitate termenele de depunere.
Gresit

Mari94 a scris:

Buna ziua, se poate depune on-line fara a primi "automat" amenda.
Se primeste amenda pt depunere cu intarziere, doar in cazul unui control, altfel nu sta nimeni sa verifice cu exactitate termenele de depunere.

Alte discuții în legătură

Declaratie 205 nedepusa ilmir1 ilmir1 Buna ziua. Am uitat sa depun declaratia 205, de fapt in urma unor eram ferm convins pina astazi ca de fapt nu mai trebuie sa o depun pt salarii Pot sa merg ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 liliana-gina liliana-gina -sa inteleg ca din aceasta luna se depune online aceasta declaratie fara sa ai nevoie de semnatura electronica?#-o (vezi toată discuția)
2 amenzi pentru parcare interzisa in acelasi loc la interval de 54 minute CloudSquire CloudSquire Buna ziua! In data de 17.08.2021 am fost la mare si am parcat pe un loc cu \"spatiu verde\", in cele din urma la ora 16:40 mi-a fost lasata in parbriz o ... (vezi toată discuția)