Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie 390
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie 390

Am depus anul trecut declartia 390, pe posta, fara a atasa cd cu xml-ul declaratiei. Care sunt consecintele? Mai am vreo sansa sa primesc doar avertisment, avand in vedere ca a trecut asa mult timp. Multumesc
Depuneti-o online.
Ioan Petru Butariu a scris:

Depuneti-o online.

Daca o depun online, primesc automat amenda. Ma gandeam sa depun la ghiseu. Doar ca a trecut mult timp
Nu se primeste automat. Eu am depus si nu am primit.

Si nu vad de ce v-ar sanctiona cu amenda daca sunteti la prima abatere si mai ales ca ati trimis declaratia dar lipsea fisierul xml. Cod proc fiscala:

TITLUL XI Sancțiuni
ART. 339 Dispoziții aplicabile

Dispozițiile prezentului titlu se completează cu dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare.

OG 2/2001:
Art. 5. - (1) Sancţiunile contravenţionale sunt principale şi complementare.
(2) Sancţiunile contravenţionale principale sunt:
a) avertismentul;
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua, se poate depune on-line fara a primi "automat" amenda.
Se primeste amenda pt depunere cu intarziere, doar in cazul unui control, altfel nu sta nimeni sa verifice cu exactitate termenele de depunere.
Gresit

Mari94 a scris:

Buna ziua, se poate depune on-line fara a primi "automat" amenda.
Se primeste amenda pt depunere cu intarziere, doar in cazul unui control, altfel nu sta nimeni sa verifice cu exactitate termenele de depunere.