Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj Absolventi 2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj Absolventi 2009

Buna ziua!am o intrebare legata de dreptul la ajutorul de somaj acordat absolventilor de studii superioare din 2009. mai precis, am terminat medicina in septembrie si am fost sa-mi depun dosarul pt ajutor de somaj. la sediul lor mi s-a spus ca initial trebuie sa fiu luata in evidenta si mi s-a spus sa revin dupa 1 decembrie, daca pana atunci nu gasesc loc de munca, ceea ce este imposibil pt ca nu se da inca examenul de rezidentiat. intrebarea mea este, ce se intampla cu aceasta luna si jumatate pana in decembrie, in conditiile in care din ianuarie reusesc totusi sa semnez un contract de munca in calitate de medic rezident, daca acest timp octombrie-dcembrie mi se plateste sau daca nu, daca se poate sa iau indemnizatia de somaj macar pe luna decembrie, chiar daca iau rezidentiatul. legea nu spune chiar f clar ce se intampla cu aceste 60 de zile, dar spune ca avem dreptul la somaj din momentul in care suntem licentiati pana la semnarea unui contract de munca, ceea ce ar corespunde cu perioada octombrie - decembrie inclusiv. va multumesc.
In conditiile expuse pe acest topic, lucrurile sunt relative atata vreme cand cetatenii Romaniei, nu au siguranta vietii lor! Altfel, sunt programe sforaitoare de genul "sa nu mai plece medicii din Romania", altfel bataia de joc este evidenta! Te confrunti, de fapt, cu aceasta problema!
Ma confrunt si eu ca si multe alte mii de absolventi de medicina si de medici din toata tara cu aceasta problema si nu numai....din pacate in tara in care traim sanatatea nu mai este de mult o prioritate pentru domnii de la guvernare si medicii vor continua sa plece din tara, din pacate, fie ca unii nu vor acest lucru, din foarte multe motive.lipsa locurilor de munca si conditiile absolut inimaginabile in multe din spitalele unde exista locuri, sunt doar o mica parte dintre ele.
adina_md... este bine ca ai absolvit o facultate de medicina, te felicit pentru performanta ta, dar nu am auzit ca absolventii facultatilor de medicina ar fi someri! Serios! Altfel...
din pacate eu cunosc destui.....nu zic ca asta imi doresc...urmeaza un examen de rezidentiat in noiembrie, dar la care nu exsita destule locuri pentru toti cei care vor candida.....si daca nu sunt f multi someri, asta e pentru ca multi dintre cei care raman fara loc de munca de la stat, pleaca....oricum, exista si someri in acest domeniu....
adina_md a scris:

Buna ziua!am o intrebare legata de dreptul la ajutorul de somaj acordat absolventilor de studii superioare din 2009. mai precis, am terminat medicina in septembrie si am fost sa-mi depun dosarul pt ajutor de somaj. la sediul lor mi s-a spus ca initial trebuie sa fiu luata in evidenta si mi s-a spus sa revin dupa 1 decembrie, daca pana atunci nu gasesc loc de munca, ceea ce este imposibil pt ca nu se da inca examenul de rezidentiat. intrebarea mea este, ce se intampla cu aceasta luna si jumatate pana in decembrie, in conditiile in care din ianuarie reusesc totusi sa semnez un contract de munca in calitate de medic rezident, daca acest timp octombrie-dcembrie mi se plateste sau daca nu, daca se poate sa iau indemnizatia de somaj macar pe luna decembrie, chiar daca iau rezidentiatul. legea nu spune chiar f clar ce se intampla cu aceste 60 de zile, dar spune ca avem dreptul la somaj din momentul in care suntem licentiati pana la semnarea unui contract de munca, ceea ce ar corespunde cu perioada octombrie - decembrie inclusiv. va multumesc.

Aceasta procedura se aplica tuturor absolventilor de invatamant. Trebuie ca in termen de 60 de zile de la absolvire sa va inscrieti ca persoana aflata in cautarea unui loc de munca. La expirarea acestor 60 de zile, daca nu v-ati angajat intre timp, puteti depune dosarul pentru acordarea indemnizatiei de somaj. Veti beneficia de somaj incepand cu data expirarii celor 60 de zile. Acordarea indemnizatiei de somaj expira la data admiterii intr-o forma invatamant sau angajare. In cazul dvs. la data admiterii la rezidentiat.