Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Care este legea în care e prevăzută pauza pentru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Care este legea în care e prevăzută pauza pentru cei care lucrează exclusiv pe calculator?

in ce lege scrie cat avem pauza daca utilizam calculatorul 8 ore pe zi.
Manuela Rășină, administrator
HG nr. 1028/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare - Cerinte minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a ecranelor de vizualizare mentioneaza:
-art. 8 Angajatorul trebuie sa planifice sarcinile lucratorului astfel incat folosirea zilnica a
ecranului de vizualizare sa fie intrerupta periodic prin prin pauze sau schimbari de activitate, care sa reduca suprasolicitarea in fata ecranului de vizualizare.
-anexa
3. Interfata operator/computer
La elaborarea, alegerea, achizitionarea si modificarea programelor, precum si pentru definirea
sarcinilor care implica utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare, angajatorul trebuie sa
tina seama de urmatoarele principii:
a) programul trebuie adaptat sarcinii de munca;
b) programul trebuie sa fie usor de folosit si, daca este cazul, sa poata fi adaptat nivelului de
cunostinte sau experientei operatorului; niciun dispozitiv de verificare calitativa sau cantitativa nu
poate fi folosit fara stirea lucratorilor;
c) sistemele trebuie sa furnizeze lucratorilor indicatii cu privire la derularea operatiunilor;
d) sistemele trebuie sa afiseze informatiile intr-un format si intr-un ritm adaptate operatorilor;
e) trebuie aplicate principii de ergonomie informatica, in special in cazul operatiilor de
prelucrare a datelor de catre operator.
Prin instructiunile proprii ssm pentru lucrul la calculator, angajatorul poate stabili intervalul de timp la care se face pauza si durata pauzei sau poate nominaliza activitatile care se pot desfasura dupa o perioada de timp cand s-a lucrat in fata ecranului de vizualizare, mentionanad si durata acesteia ctivitati.
De mutat in sectiunea ssm-protectia muncii.
Pauzele pot fi fi stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Buna seara,
Asa cum vi s-a prezentat mai sus, HG 1028/2006 stabileste obligativitatea unei intreruperi din activitatea continua in fata calculatorului si nu o pauza propriu-zisa. Daca societatea are un contract cu un serviciu extern SSM sau un lucrator desemnat (SSM) puteti sa- i consultati cu privire la acest aspect.