Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trecerea contributiilor in sarcina angajatului - ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trecerea contributiilor in sarcina angajatului - curiozitate privind cresterea brutului

Buna ziua,
La fel ca multi romani, in aceasta perioada ma gandesc cum ma vor afecta noile schimbari. Firma pentru care lucrez inca nu a anuntat cum ne vom adapta la noile schimbari fiscale, insa stiu ca una din dilemele lor este ce se va intampla daca vor mari brutul iar apoi, peste cateva luni, guvernul vine si schimba iarasi legea si vor fi nevoiti sa suporte consecintele in cazul in care angajatii nu vor dori sa semneze reducerea brutului pentru a reveni la acelasi net convenit la negocieri.

Exista posibilitatea ca angajatul si angajatorul sa semneze un acord de ajustare a salariului brut in asa fel incat, in concordanta cu realitatile fiscale, sa rezulte X suma neta? In ce masura ar oferi un astfel de acord protectie astfel incat nici angajatul si nici angajatorul sa nu poata exploata aceasta situatie in detrimentul celuilalt?

Multumesc anticipat.
Exista posibilitatea ca angajatul si angajatorul sa semneze un acord de stabilire a salariului brut in astfel incat sa rezulte X suma neta sau se poate stabili direct salariul net.
Cornel Vasile, Consilier juridic