avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas are caracter permanent sau \"ajutor cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas are caracter permanent sau "ajutor cu caracter social" ?

As dori sa stiu daca pensia de urmas are caracter permanent sau este considerat cumva ajutor cu caracter social.
Fratele meu nu se incadreaza la bani de lice (anul acesta) pentru ca daca se ia in calcul la brut pensia el+mama depasesc cei 150 RON .
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 22:01, 10 Noiembrie 2017
Pensia de urmaș este chiar PENSIE ca orice altă pensie din cadrul asigurărilor sociale, și are caracter permanent.
Ajutorul social se plătește de la Primărie, nu prin Casa de Pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, ajutați-mă va rog cu o problema. am fratele grad ... roox_me roox_me Bună ziua, Ajutați-mă va rog cu o problema. Am fratele grad 1 de handicap. El are ajutorul de 500 de Ron, indemnizația de handicap de 1300( este pe ... (vezi toată discuția)
Ce venituri se iau in calcul? ContSters195639 ContSters195639 fiica mea primeste pensie alimentara de la mama ei. aceasta este pensionata pe caz de boala ci handicap si primeste: 466 pensie, 500 ajutor de insotitor si de ... (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare o_palade o_palade Va rog sa ma ajutati intr-o problema mai complicata. Tatal meu este infiat de la varsta de 4 ani. El (din partea mamei care l-a nascut) a mai avut doi frati ... (vezi toată discuția)