Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas are caracter permanent sau \"ajutor cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas are caracter permanent sau "ajutor cu caracter social" ?

As dori sa stiu daca pensia de urmas are caracter permanent sau este considerat cumva ajutor cu caracter social.
Fratele meu nu se incadreaza la bani de lice (anul acesta) pentru ca daca se ia in calcul la brut pensia el+mama depasesc cei 150 RON .
Multumesc!
Pensia de urmaș este chiar PENSIE ca orice altă pensie din cadrul asigurărilor sociale, și are caracter permanent.
Ajutorul social se plătește de la Primărie, nu prin Casa de Pensii.