Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare contestație PV afișată pe site. Când se ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare contestație PV afișată pe site. Când se predă permisul?

Buna ziua,

In luna Iunie mi s-a suspendat permisul pentru o luna de zile. Am depus contestatie si astazi pe site s-a afisat urmatorul raspuns: "Anuleaza cererea formulata de petentul XXXXX in contradictoriu cu intimatul Inspectoratul de Politie al Judetului Arges Brigada de Politie Rutiera. Cu drept de reexaminare in termen de 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica, azi 10.11.2017."
Intrebarea mea este, trebuie sa astept ca decizia sa devina finala si apoi cu aceea sa ma duc sa predau permisul sau pot sa ma duc si azi dupa decizia curenta si sa predau permisul?
OUG 195/2002 Articolul 118 alin (4) In termen de 15 zile de la data pronuntarii hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului in termenul prevazut la alin. (4) , in mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.

Printati de pe just.ro hotararea instatnei si mergeti la politie sa predati permisul pana cel tarziu 25.11.2017 altfel riscati majorarea perioadei de suspendare.
Multumesc frumos de raspuns @Gheorghe Florin. Am gasit dosarul pe portal.just.ro dar observ ca la tip solutie si solutia pe scurt nu este scris nimic. Acolo ar trebui sa apara? sau ma uit eu gresit?. Sunt din Bucuresti si imi e putin dificil sa ajung la Pitest, de aceea partea asta cu printatul de pe site imi este mult mai la indemana.
Tipariti exact ceea ce ati spus ca ati vazut.
Print screen la nr dosarului să de vada solutia finala
Ashu a scris:
pe site s-a afisat urmatorul raspuns: "Anuleaza cererea formulata de petentul XXXXX in contradictoriu cu intimatul Inspectoratul de Politie al Judetului Arges Brigada de Politie Rutiera. Cu drept de reexaminare in termen de 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica,

Revin cu ultimele informatii.
Am scos la imprimanta decizia de pe portal si am fost cu ea la politie (pana sa expire acele 15 zile de cand a fost data decizia. Normal ca nu a fost bine si am fost informat de un tinerel de la Udriste, foarte agresiv de altfel, ca 10 (data cand a fost anulata cererea) + 15 (zilele dupa care expira dreptul de reexaminare) fac 25 (care pica duminica) si sa vin dupa data de 26. Zis si facut. Intre timp mi-a venit si comunicarea de la Judecatorie. Iau hartia si plec la Udriste. Ajung acolo, dau peste acelasi personaj agresiv care imi cere plicul in care a venit decizia. Nu aveam plicul a mine asa ca m-am intors acasa dupa el. Cand am ajuns inapoi am dat din fericire de alt agent care mi-a explicat ca permisul trebuie predat in 15 zile de la instiintare. Deci pe data de 24.11.2017 am primit instiintarea la care se adauga 15 zile (ar veni undeva pe 12 pentru ca mai sunt si sarbatori legale, deci termenul se prelungeste)
15 zile de la pronuntarea unei hotariri judecatoresti definitive. CCR s-a pronuntat asupra acestui aspect prin decizia 666/2014:
"15. Curtea reține că obligația de predare a permisului de conducere în termen de 15 zile de pronunțarea hotărârii prin care instanța a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției reprezintă opțiunea legiuitorului, în scopul reducerii pericolului social rezultat din săvârșirea unei contravenții constatate prin hotărâre judecătorească definitivă." Deci mai puteti sta cu permisul pina la indeplinirea termenului de apel macar, adica 30 de zile de la comunicare :
Art. 468

Termenul de apel

(1) Termenul de apel este de 30 de zile de la comunicarea hotărârii, dacă legea nu dispune altfel.