avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț urgent!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț urgent!!!

Am 61 de ani si doresc sa divortez. Soțul are 65. Suntem amândoi pensionari cu pensii acceptabile, sa zicem. Nu sunt minori implicați. In timpul căsniciei am dobândit împreuna câteva bunuri si mai avem niște economii unele sunt pe numele soțului iar altele pe numele meu iar el este trecut la împuternicit. Care sunt pașii pe care trebuie sa-i urmez dpv legal? Nu vreau mediator căci nu se va soluționa nimic. Doresc un avocat bun care sa câștige cazul cat de repede cu putința fara prea multe tărăgănare in termene, avocat din județul Constanta. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:32, 10 Noiembrie 2017
Depinde si ce avocat își angajează el.
Avocatul lui daca se pricepe la amânări va poate taragana.

Nu mereu se divorteaza hodoronc tronc mai ales ca nu aveți 20 de ani ca sa fie urgenta ca este însărcinata soția. etc.

Depinde si daca el va avea avocat bun.

Legea va da dreptul sa angajati avocat si din alt judet daca chiar va grăbiți si aveti ambii pensii bune dar interese contrare.
Ultima modificare: Vineri, 10 Noiembrie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va multumesc pt raspuns dar nu conține nici o informație care sa ma ajute in demersul pe care urmează sa-l fac.
Dacă doriţi să se termine repede, puteţi divorţa la Starea Civilă, la fel, o puteţi face la notar. Dvs. doriţi urgent separarea sau vreţi şi partaj? Partajul vă va costa mult şi e un proces de durată.
Ce înţelegeţi prin "câştigarea cazului"? De divorţat , vă divorţează oricum, ce câştig doriţi?
Partajul se pote face separat de procesul propriu-zis de divorţ.Dacă vă stabiliţi dvs. cu soţul împărţeala, o consemnaţi la notar , vă costă mult mai puţin şi se şi termină repede.
Ultima modificare: Vineri, 10 Noiembrie 2017
Martonze, utilizator
Alexxa2 a scris:

Va multumesc pt raspuns dar nu conține nici o informație care sa ma ajute in demersul pe care urmează sa-l fac.


Eram convins ca ati inteles.

As putea intreba in cat timp vreti sa divortati.
De aici ar incepe o variabila.

Probabil ca nu ati inteles ca procesul poate dura cativa ani daca sotul vrea sa tot amane din varii motive.
Exista avocati specializati pe amanari care sa scoata multe termene in astfel de procese si sa fie platiti la termenul de amanare.La termen poate sa fie foarte avantajos pentru avocatul angajat si sa depaseasca cat ati plati dvs. avocatul bun.
Probabil ca acest lucru nu l-ati inteles.

O solutionare rapida depinde de mai multe variabile.
Probabil ca nu ati inteles ca legea accelerarii judecatilor a incetinit cu cca 4-6 luni orice proces.

Cat de repede ati vrea sa divortati si ce motive temeinice aveti ca sa sa se poata urgenta divortul?
Ultima modificare: Vineri, 10 Noiembrie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort, sotia pleaca in italia la munca sotul o ameninta ca o lasa pe drumuri! ContSters169673 ContSters169673 Doamna CI a plecat in Italia la munca, o perioada a trimis bani acasa sotului care a cheltuit banii! Ea a incetat sa m-ai trimita bani sotului, el o ameninta ... (vezi toată discuția)
Divort fara partaj la judecatorie geodoinel geodoinel buna ziua,am fost insurat iar dupa 7 luni de casnicie,fosta sotie s-a intors la vechile obiceiuri nu tocmai ortodoxe si am cazut de comun acord sa divortam,am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua cam cat dureaza un proces de divort in cazul in care ... carmen2011 carmen2011 Buna ziua Cam cat dureaza un proces de divort in cazul in care paratul nu este de acord cu divortul, un minor de aproape 14 ani, si partaj ..un apartament pe ... (vezi toată discuția)