Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot casa/radia un autoturism cu proprietar decedat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot casa/radia un autoturism cu proprietar decedat in lipsa succesiunii???

Buna ziua!In urma decesului tatalui meu a ramas un autoturism nefunctional pe care eu si sora mea dorim sa-l casam/radiem.Am facut declaratia de acceptare a mostenirii la notar dar nu am dezbatut succesiunea.In afara de noi nu mai exista alti mostenitori.Exista vreo posibilitate?multumesc.
Nu aveti din pacate nicio alta posibilitate de a actiona decat in baza certificatului de mostenitor care sa va confere legitimitate.
Este obligatoriu sa dezbateti succesiunea ca in baza certificatului de mostenitor sa obtineti calitatea de mostenitor si astfel sa puteti materializa interesul dv de radiere bun mobil