Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare pentru o pedeapsa cu amanarea aplicarii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare pentru o pedeapsa cu amanarea aplicarii

Buna ziua. In urma unui acord de recunoastere a vinovatiei s-a primit o pedeapsa de 8 luni inchisoare cu amanarea aplicarii pedepsei, cu un termen de supraveghere de 2 ani, pedeapsa ce figureaza in cazierul judiciar.
1. Aceasta pedeapsa cu amanarea aplicarii este considerata sau nu o condamnare?
2. Se poate vorbi de reabilitare de drept in acest caz sau nu? Daca da, dupa cat timp?
3. Dupa cat timp se sterge din cazier pedeapsa? Trebuie facut ceva in acest sens sau se sterge din oficiu?
Va multumesc anticipat pentru lamuriri
O zi placuta!
~ Conținut șters la cerere ~