avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare pentru o pedeapsa cu amanarea aplicarii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare pentru o pedeapsa cu amanarea aplicarii

Buna ziua. In urma unui acord de recunoastere a vinovatiei s-a primit o pedeapsa de 8 luni inchisoare cu amanarea aplicarii pedepsei, cu un termen de supraveghere de 2 ani, pedeapsa ce figureaza in cazierul judiciar.
1. Aceasta pedeapsa cu amanarea aplicarii este considerata sau nu o condamnare?
2. Se poate vorbi de reabilitare de drept in acest caz sau nu? Daca da, dupa cat timp?
3. Dupa cat timp se sterge din cazier pedeapsa? Trebuie facut ceva in acest sens sau se sterge din oficiu?
Va multumesc anticipat pentru lamuriri
O zi placuta!
Cel mai recent răspuns: mariu_s , utilizator 22:09, 10 Noiembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare dupa perioada de supraveghere boby_yoghi boby_yoghi Mi s-a aplicat o pedeapsa de 1 an de inchisoare cu [b]amanarea aplicarii pedepsei[/b] pe o perioada de supraveghere de 2 ani şi nu s-a dispus revocarea sau ... (vezi toată discuția)
Amarea aplicarii pedepsei Luckass11 Luckass11 Buna ziua numele meu este Patrascu Lucian ,am avut un proces pt conducere sub influenta alcoolului din care am primit 1 an de inchisoare cu amanarea aplicarii ... (vezi toată discuția)
Se face reabilitarea automat dupa perioada de supraveghere ? AndrasM AndrasM pe 17.11.2018 s-a incheiat perioada de supraveghere , in cazier inca mai am mentiuni desi am inteles ca se face reabilitarea automat dupa aceasta perioada. Va ... (vezi toată discuția)