Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Șantaj cu poze compromițătoare. Ce pot face în ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Șantaj cu poze compromițătoare. Ce pot face în asemenea situație?

Buna ziua! Am 23 de ani si in urma cu cativa ani ,din cauza naivității si a vârstei, am facut o greseala care m-a urmarit ani de zile. Am facut niste poze compromițătoare si au ajuns în mâinile unui bărbat, care de aproximativ 2 ani de zile ma amenință că daca nu ii voi oferi anumite servicii le va publica pe internet si retele de socializare. Imi este rusine cu mine si de ce am facut dar ,va rog, sa ma ajutati! As vrea sa stiu ce pot face in asemenea situatie.
Mai adaug faptul ca în prezent discuta cu dansul deoarece asta a fost singura conditie la inceput de a nu imi publica pozele în decursul anilor , pana la prestarea "serviciilor" .
Am o relatie de 3 ani de zile si iubitului meu nu i-am adus la cunostinta acest lucru de frica de a nu il pierde. Tot ce vreau este sa scap de acest om care ma ameninta si sa fie totul bine.
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Plangere la Politie, alta metoda nu exista.
Plangerea penala este rezolvarea, sa pastrati si sa atasati la plangere dovezile incriminatoare. Daca organul de up ii organizeaza un flagrant, ajunge imediat in spatele gratiilor..
In functie de posibilitatile dvs materiale, ar fi util sa discutati inainte cu un avocat pentru formularea plangerii si/sau sa va asiste/reprezinte in fata organelor judiciare.
La acest lucru m-am gândit si eu dar frica si teama, m-au oprit. Imi este frica sa nu afle familia si apropiatii de acest lucru. Oricum va multumesc pentru sfatul pe care mi l-ati oferit.
Persona acea trebuie redusa la tăcere
Dacă nu poti să o faci tu contactează mă
Ce intelegeti prin "redusa la tacere"? Sunteti cumva ucigas platit? Ea vrea sa scape de santaj, nu sa fie complice la crima. De ex. ala scoate cutitul si dvs. aveti pistol si il omorati, in acest caz atacatorul este vinovat (adica dvs., ca ala nu v-a cerut sa-l vizitati, el era in legitima aparare, nu dvs., care ati premeditat atacul).
tgeorgescu, utilizator