Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Santaj cu mesaje
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Santaj cu mesaje

Buna seara.
Recent am oferit o informatie intima unei persoane necunoscute, iar aceasta a inceput sa ma ameninte ca va posta informatia pe conturi de socializare pentru ca persoanele din orasul meu sa vada.
Ce as putea face (am sub 18 ani) ? Tin sa mentionez ca mi-a dat block, dar inca stiu numele contului..Credeti ca daca merg la politie o sa poata gasi faptasul?
carina.maria, utilizator
Ceva recent s a intamplat zilele trecute in orasul meu.persoana respectiva i a cerut fetei bani in locul tacerii iar fata i a facut flagrant cu politia si l a prins.
ideea e ca nu stiu daca politia o sa poata afla cine e, sper din toata inima mea sa fie asa
parintii mei inca nu au aflat, dar maine o sa vorbesc cu ei
singura proba pe care o am, e o poza a conversatiei in care ma ameninta ca daca nu fac ce spune el posteaza acel screenshot
Pare sa fie șantaj dar nu pare clar.Poate fi amenințare...
Vedeți ce zice poliția.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Informatie? Sau foto/video? Pentru pornografie cu minori se iau ani grei de inchisoare. Nu orice nud este pornografie.
Ce va solicita sa faceti?