Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Primaria impune prin HCL plata pt servicii salubritate ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Primaria impune prin HCL plata pt servicii salubritate neprestate - Ce pot face?

Buna ziua, (imi cer scuze daca nu am incadrat la rubrica potrivita intrebarea)

Pe scurt situatia este urmatoarea:
Am mostenit o casa la tara, nu am domiciliul acolo dar o frecventez lunar.
Consiliul primariei din acel sat a hotarat prin HCL:
1) ca fiecare familie sa plateasca suma de 70 lei/an pentru salubritate.
2) persoanele care nu domiciliaza in sat, dar detin case acolo sa plateasca la fel suma de 70 lei/an pt salubritate, INDIFERENT DACA BENEFICIAZA SAU NU de acest serviciu.

Nu exista contract individual al firmei de salubritate cu nici un proprietar, doar Primaria are cu firma respectiva.

Intrucat toate resturile menajere generate la casa de la tara le arunc la pubela din oras, NU AM BENEFICIAT NICIODATA de acest serviciu (am martori vecinii) si nici nu am cerut verbal/ in scris sa beneficiez.
Acum am primit notificare de la primarie ca datorez suma de 250 lei reprezentand restantele de cativa ani buni (din 2014 mai exact) pt acest serviciu de salubritate de care nu am beneficiat + penalizari pt intarzieri (culmea)!
Am facut adresa in scris primariei in care am cerut explicatii si baza legala pt impunerea sumelor pt servicii neprestate si am subliniat ca mi se pare ne-legal sa platesc pt un serviciu de care nu am beneficiat niciodata.
Am primit raspuns oficial ca trebuie sa platesc oricum intrucat asa s-a hotarat intr-o hotarare a consiliului local.

Ce pot face in aceasta situatie (care mi se pare de-a dreptul revoltatoare) ?
Dupa ce termen se prescriu aceste sume?
Ce cai de atac am?
Ce legi exista in acest sens ?

Mi se pare ilegal ca Primaria sa impuna proprietarilor servicii de care nu au nevoie.
Daca procedeaza asa acum, pe viitor pot sa impuna orice si la orice costuri - motivand totul prin hotarari locale!

Va multumesc pt raspunsuri; va stau la dispozitie cu alte detalii.
Numai bine !
fbogdan, utilizator