Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Alocatie pentru copii nascuti in Italia
Discuție deschisă în Viata in Italia

Alocatie pentru copii nascuti in Italia

Buna ziua,
Noi locuim si muncim in Italia, si avem un copil, nascut in Italia. Datorita faptului ca nu sunt angajata, ci sunt independent, am o agentie, statul italian nu da alocatii, asa zisele assegni familiari.
Intrebarea mea este daca pot cere alocatie di Romania, si daca da care sunt demersurile de trebuie facute.
Multumesc
Buna seara!
Depuneti la INPS cerere pentru Assegni nucleo familiare. La acesta trebuie sa aveti dreptul, deoarece legea prevede ca pot beneficia de ANF INPS si persoanele care lucreaza ca independente.