Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat și delapidare, pagube achitate. Pot ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat și delapidare, pagube achitate. Pot spera că scap de închisoare?

Buna seara..va rog ajutati ma si pe mine cu ceva informații ca sunt cam speriat.am un proces pe 7 decembrie a.c pentru 3 furturi si o delapidare, furturile fiind calificate..ele sunt comise in an 2015 noiembrie.in primul am furat toate bunurile unei cunoștințe din locuinta,dar am intrat cu cheia respectivului ca am dorit sa raman sa dorm peste noapte acolo si dansul a fost de acord fiind plecat peste noapte.al doilea furt obiectul e un telefon mobil in valoare de 2600 ron,si in al treilea furt tot un telefon mobil de 1200 ron de data asta...apoi in februarie 2016 lucrand intr un restaurant am sustras suma de 600 ron la plecare..buuun...eu pagubele le am platit absolut toate anul acesta(2017), in luna februarie ca atunci am avut banii...m am impacat cu persoanele pagubite,si spun ca s ar fi dus sa declare ca si au recuperat paguba.dar tot am proces..tin sa va spun ca din luna februarie 2016 nu am mai incalcat nimic si am fost tare cuminte,plus ca m am si angajat de un an si sunt un angajat model,si mi am întemeiat si o familie in acest timp..(,sper sa conteze si asta in ochii domnilor de la instanța).dar acum e acum...oare ce pedeapsa voi primi pentru aceste acuzații??ce sa fac sa nu ajung la închisoare??va rog sfatuiti ma sa fac cumva.va mulțumesc frumos!!
Manuela Rășină, administrator
Ce intelegeti dvs prin faptul ca v-ati impacat cu persoanele vatamate?ati incheiat vreun inscris in acest sens? ati fost impreuna in fata organului judiciar sa declarati ca v-ati impacat?
Nu,nu am mers nicăieri,ca nu am stiut.am făcut doar niste asa zise chitanțe de mana semnate de ambele părți ca si au recuperat paguba.

Ce intelegeti dvs prin faptul ca v-ati impacat cu persoanele vatamate?ati incheiat vreun inscris in acest sens? ati fost impreuna in fata organului judiciar sa declarati ca v-ati impacat?

In ce stadiu este procesul, camera preliminara sau este deja la judecata pe fond?
Am primit acasa *Comunicare rechizitoriu,emis pe data de 28 august*si apoi am primit *Comunicare minuta penala din data de 02 octombrie*...si n final Citatie emisa in 25 octombrie sa ma prezint in instanta pe data de 7 dec.

In ce stadiu este procesul, camera preliminara sau este deja la judecata pe fond?

Si pe Citatie scrie...
-Stadiul procesual al dosarului: FOND
Obiectul dosarului:furtul calificat (art 229 NCP)