avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... impacarea este posibila?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

impacarea este posibila?

Buna seara,

In cazul unui furt de laptop banuiesc ca art 229 alin 1 pct b imi puteti spune daca partile se pot impaca?

Impacarea in acest sens elimina raspunderea penala? Adica nu va aparea in cazier?

In acest caz sesizarea din oficiu ce inseamna?
Daca se retrage plangerea prealabila facuta pe partea vatamata se poate ajunge la impacare?
Cel mai recent răspuns: Bencipici , utilizator 08:18, 15 Decembrie 2016
Da, impacarea inlatura rasunderea penala.
Va multumesc pentru raspuns.

Va rog sa imi spuneti daca aceasta fapta va aparea in cazier?

Conteaza in impacarea partilor daca sesizarea s-a facut de partea vatamata si nu din oficiu (adica ma gandesc ca automat)?
Nu apare.
Nu conteaza.
Va mulțumesc.

Mă iertați dar mai am o întrebare cam la cat timp de la fapta o să ajungă citație acasă aproximativ?
Nu exista un anumit termen pentru asa ceva.

Alte discuții în legătură

Efecte retragere plangere penala alin.zaharia alin.zaharia Buna ziua! Va rog daca se poate, as avea nevoie de o clarificare in ceea ce priveste un proces penal in care sunt parte vatamata. Astazi se va citi actul de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate retrage plângere penală pentru înşelăciune? citizenlaw citizenlaw Bună ziua! În 2014 am fost victimul unei înşelăciune şi am depus plângere penală. Acum câteva zile am primit un citat că trebuie să mă prezint ... (vezi toată discuția)
Acord mediere in caz de furt pauldorin87 pauldorin87 In ce conditii pot face un acord de mediere,pt un dosar furt ajuns in instanta?.ma intereseaza daca cu aceasta mediere trebuie sa fie de acord si partea ... (vezi toată discuția)