Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... impacarea este posibila?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

impacarea este posibila?

Buna seara,

In cazul unui furt de laptop banuiesc ca art 229 alin 1 pct b imi puteti spune daca partile se pot impaca?

Impacarea in acest sens elimina raspunderea penala? Adica nu va aparea in cazier?

In acest caz sesizarea din oficiu ce inseamna?
Daca se retrage plangerea prealabila facuta pe partea vatamata se poate ajunge la impacare?
Da, impacarea inlatura rasunderea penala.
Va multumesc pentru raspuns.

Va rog sa imi spuneti daca aceasta fapta va aparea in cazier?

Conteaza in impacarea partilor daca sesizarea s-a facut de partea vatamata si nu din oficiu (adica ma gandesc ca automat)?
Nu apare.
Nu conteaza.
Va mulțumesc.

Mă iertați dar mai am o întrebare cam la cat timp de la fapta o să ajungă citație acasă aproximativ?
Nu exista un anumit termen pentru asa ceva.