Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc public
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc public

Casa scarii poate fi considerata spatiu public? zic asta tinand cont de neexistenta unei reglementari de acces( fara interfon, cheie , usa se poate deschide , etc) si daca orice agent constatator poate sanctiona o contraventie savarsita in acest loc (de ex. consum de bauturi alcoolice) la autosesizarea acestuia. Multumesc.
Casa scarii reprezinta parte comuna imobil de locuit in comun
Fapte savarsite in partea copmuna de imobil de locuit in comun,pot fi constatate si consemnate de catre angajatii MAI si alte persoane abilitate
la autosesizarea acestuia.

Hilara redactare
Agentul constatator poate sa se afle in incinta unui imobil de locuit in comun urmare unei sesizari /plangeri
Daca la momentul prezentei agentului constatator pe casa scarii din bloc exista persoane sub influenta bauturilor alcoolice,care au comportament verbal si fizic indecent/violent ,agentul poate sa constate si sa consemneze PV contraventie
Pot fi intalnite cazuri si cazuri,in care se impune sau nu sanctionarea persoanelor constatate de catre agentii de politie sub influenta bauturilor alcoolice
Exista posibilitatea ca la momentul prezentei agentului constatator in partea comuna de imobil sa intre in imobil un locatar care din "n" motive sau datorita afectiunii bahice sa se afle sub influenta bauturilor alcoolice
Daca persoana aflata sub influenta bauturilor alcoolice nu are comportament indecent nu deranjeaza,agentul de politie nu se poate autosesiza ca persoana este sub influenta bauturilor alcoolice,poate respectivul vine de la inmormantare sau de la alt eveniment unde a consumat lichide...