Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Trei suspendari de permis concomitent
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Trei suspendari de permis concomitent

Buna ziua,

Eu am o situatie mai speciala :)
Am doua suspendari de permis (viteza si mers pe contrasens) pe care le-am contestat in instanta, dar mi-au fost respinse ambele contestatii. Astfel am primit hotararile definitive si irevocabile la inceputul acestei luni. Insa acum 3 saptamani mi s-a suspendat din nou permisul de conducere (viteza)- nu am mai contestat in instanta aceasta contraventie.

Intrebarea mea este: "Cum se aplica cele trei suspendari de permis? Adica voi sta 7 luni fara permis sau se suprapun si voi sta doar 3 luni?'

Multumesc!
Un sofer model ce trece printr-o perioada mai putin model.
Aurelian123, utilizator
Articolul 214-HG1391
(1) În cazul săvârşirii a două sau a mai multor contravenţii care atrag şi suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin acelaşi proces-verbal, perioadă de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare fapta, fără ca aceasta să depăşească 90 de zile.
(2) Când o persoana căreia i-a fost reţinut permisul de conducere pentru o faptă prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce săvârşeşte, în perioadă în care are drept de circulaţie, o nouă contravenţie pentru care se dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce, se aplică distinct perioade de suspendare pentru fiecare contravenţie.

90+90= 6 luni
Multumesc,
Un biciclist rebel.