Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Sunt gravida in 30 saptamani, la locul de munca pot beneficia de program de lucru de 6 ore/zi ( platit cat 6 sau 8 ore/zi) ce acte trebuie sa duc si care este temeiul legal.
Multumesc.
OUG 96/2003
art.13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.

In speta, salariul ramane acelasi daca vi se reduce cu o patrime timpul de munca.