Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Problema tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Problema tutela

Daca o fata de 16 ani(minora) vrea sa mearga la maternitate sa faca un control, dar ea nu mai este virgina + se afla sub tutela, poate fi tras la raspundere tutorele de neglijenta sau ceva de genul?
Este recomandat un ginecolog de stat sau de privat?
La privat se poate prezenta fara tutorele ei?
Multumesc, anticipat!
AndreiAndrei123, utilizator
Buna ziua,
Daca e doar un control care e problema?
Ce importanta are daca este sau nu virgina?
medicul o consulta pentru problemele de sanatate nu pentru a constata daca este sau nu deflorata.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca e doar un control care e problema?
Ce importanta are daca este sau nu virgina?
medicul o consulta pentru problemele de sanatate nu pentru a constata daca este sau nu deflorata.

Ma gandesc ca rautatea l-ar aduce pe doctor sa sune parintii fetei sau sa cheme protectia copilului.
Intr-adevar o consulta pt problemele de sanatate dar va observa si ca este deflorata...
Deci un raspuns ar fi: "nu" ? adica nu exista pericolul sa o rețină, sa sune la protectia copilului etc? iar tutorele sa fie acuzat de neglijenta?
Mersi anticipat!