Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... problema tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

problema tutela

Daca o fata de 16 ani(minora) vrea sa mearga la maternitate, dar ea nu mai este virgina + se afla sub tutela, poate fi tras la raspundere tutorele de neglijenta sau ceva de genul?
Este recomandat un ginecolog de stat sau de privat?
La privat se poate prezenta fara tutorele ei?
Multumesc, anticipat!
Neglijenta? Pentru ce? Doar nu era sa-i puna centura de castitate.