Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere

Buna ziua,
Recent am depus o plangere la Parchet. Am scris ce mi-a facut familia si ce evenimente mi-au orchestrat pentru a ma omora sau a ma determina sa ma sinucid pentru a putea mosteni niste terenuri la care eu nu am actele de proprietate. Ei au tainuit existenta a astfel de acte, neaga existenta lor in continuare si nu stiu daca Parchetul poate dovedi existenta lor.
Am solicitat, ca solutie, sa se emita o Hotarare care sa tina loc de act autentic de dezmostenire totala universala.
Plangerea mi-a fost returnata pentru a indica faptuitorul, obiectul plangerii si mijloacele de proba, conf. art. 289 alin. 2 Cod de procedura penala.
Poate nu m-am exprimat eu destul de clar in legatura cu faptuitorul, care se refera la rudele mele, dar, la obiectul plangerii si la mijloacele de proba nu stiu ce sa scriu.
Obiectul plangerii ar fi faptul ca familia vrea sa ma omoare ca sa mosteneasca?
Ca mijloace de proba, eu stiu ca Parchetul ar trebui sa sesizeze autoritatile abilitate pentru a gasi probe si a dovedi, dar nu stiu ce ar trebui sa scriu in completare.
Multumesc anticipat.
Imi poate da cineva exemplu de mijloace de probe intr-o plangere?
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

ART. 97 c.p.p.
Proba şi mijloacele de probă
(1) Constituie probă orice element de fapt care serveşte la constatarea existenţei sau inexistenţei unei infracţiuni, la identificarea persoanei care a săvârşit-o şi la cunoaşterea împrejurărilor necesare pentru justa soluţionare a cauzei şi care contribuie la aflarea adevărului în procesul penal.
(2) Proba se obţine în procesul penal prin următoarele mijloace:
a) declaraţiile suspectului sau ale inculpatului;
b) declaraţiile persoanei vătămate;
c) declaraţiile părţii civile sau ale părţii responsabile civilmente;
d) declaraţiile martorilor;
#M2
e) înscrisuri, rapoarte de expertiză sau constatare, procese-verbale, fotografii, mijloace materiale de probă;
#B
f) orice alt mijloc de probă care nu este interzis prin lege.
#M2
(3) Procedeul probatoriu este modalitatea legală de obţinere a mijlocului de probă.
#B
ART. 98
Obiectul probaţiunii
Constituie obiect al probei:
a) existenţa infracţiunii şi săvârşirea ei de către inculpat;
b) faptele privitoare la răspunderea civilă, atunci când există parte civilă;
c) faptele şi împrejurările de fapt de care depinde aplicarea legii;
d) orice împrejurare necesară pentru justa soluţionare a cauzei.