Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Termen plata despăgubire RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Termen plata despăgubire RCA

Buna,
In contextul modificărilor legislative, care este termenul in care asiguratorul este obligat sa faca plata despagubirii de la data acceptării ofertei?
Asiguratorul meu sustine ca acest termen este de 30 zile (lucratoare sau calendaristice?).
De asemenea, dacă plata intarzie exista posibilitatea solicitarii platii penalitatilor? Daca da, care este modul prin care se solicita?
Multumesc!
(4) Despăgubirea se plătește de către asigurătorul RCA în termen de 10 zile de la data acceptării ofertei de
despăgubire prevăzută la alin. (1) lit. a) sau de la data la care asigurătorul RCA a primit o hotărâre
judecătorească definitivă sau acordul entității de soluționare a litigiului cu privire la suma de despăgubire pe
care este obligat să o plătească. Documentele care stau la baza cererii de despăgubire sunt stabilite prin
reglementări ale A.S.F.
(5) Dacă asigurătorul RCA nu își îndeplinește obligațiile în termenul prevăzut la alin. (4) sau și le
îndeplinește defectuos, inclusiv dacă diminuează nejustificat despăgubirea sau întârzie achitarea
despăgubirii, acesta este obligat la plata unor penalități de 0,2% pe zi de întârziere calculate la nivelul
sumei de despăgubire cuvenită sau la diferența de sumă neachitată. Plata penalităților se face odată cu
plata despăgubirii.