avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... calcul dobanda legala despagubiri daune auto decizie ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

calcul dobanda legala despagubiri daune auto decizie judecatoreasca

Buna! La data de 25 11 2010-accident de circulatie. La data de 25-1-2011 societatea de asigurare a vinovatului plateste despagubiri micsorand suma datorata cu 7950lei RON. Am avut un proces luuuuung...pe data de 15-1-2016:decizie judecatoreasca definitiva care obliga societatea la plata sumei de7950+dobanda legala calculata de la data 25-1-2011 +cheltuieli de judecata. Intrebarea mea e :cum calculez dobanda legala? Are legatura cu cei 0.2%pe zi penalitati de intarziere?
Cel mai recent răspuns: IRIS AG BROKER de ASIGURARE , Consultant asigurari 19:22, 11 Februarie 2016
Buna ziua,

Norma RCA din 2014

Art. 38. - Dacă asigurătorul RCA nu îşi îndeplineşte obligaţiile în termenele prevăzute la art. 37 sau şi le îndeplineşte defectuos, inclusiv dacă diminuează nejustificat despăgubirea, se aplică o penalizare de 0,2%, calculată pentru fiecare zi de întârziere, la întreaga sumă de despăgubire cuvenită sau la diferenţa de sumă neachitată, care se plăteşte de asigurător.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata acord dauna dac_ian dac_ian In urma unui accident din noiembrie 2013, culpa celalalt sofer, city insurance imi propune si accept suma de 13500 lei ca si despagubiri totale fara alte ... (vezi toată discuția)
Drept civil-executarea unei hotarari judecatoresti de catre asigurator de raspundere civila adela0625 adela0625 In urma unui accident auto produs in data de 09.08.2009 instanta de fond da o sentinta penala prin care obliga inculpatul alaturi de asiguratorul de raspundere ... (vezi toată discuția)
Termen plata despăgubire rca popamdl popamdl Buna, In contextul modificărilor legislative, care este termenul in care asiguratorul este obligat sa faca plata despagubirii de la data acceptării ... (vezi toată discuția)