Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... calcul dobanda legala despagubiri daune auto decizie ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

calcul dobanda legala despagubiri daune auto decizie judecatoreasca

Buna! La data de 25 11 2010-accident de circulatie. La data de 25-1-2011 societatea de asigurare a vinovatului plateste despagubiri micsorand suma datorata cu 7950lei RON. Am avut un proces luuuuung...pe data de 15-1-2016:decizie judecatoreasca definitiva care obliga societatea la plata sumei de7950+dobanda legala calculata de la data 25-1-2011 +cheltuieli de judecata. Intrebarea mea e :cum calculez dobanda legala? Are legatura cu cei 0.2%pe zi penalitati de intarziere?
Buna ziua,

Norma RCA din 2014

Art. 38. - Dacă asigurătorul RCA nu îşi îndeplineşte obligaţiile în termenele prevăzute la art. 37 sau şi le îndeplineşte defectuos, inclusiv dacă diminuează nejustificat despăgubirea, se aplică o penalizare de 0,2%, calculată pentru fiecare zi de întârziere, la întreaga sumă de despăgubire cuvenită sau la diferenţa de sumă neachitată, care se plăteşte de asigurător.