avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren retrocedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren retrocedat

Buna ziua.. Bunica a cerut retrocedarea unui teren colectivizat, dar in 2005 a decedat si până atunci nu a primit inapoi terenul.. Eu si mătușa am continuat demersurile pt. a primi inapoi acel teren si in 2013 am primit inapoi acel teren.. Întrebarea mea este dacă putem să vindem acel teren daca mai există alți moștenitori.? Este adevărat ce spune legea 10din2001, că :"de cotele mostenitorilor, care nu au urmat procedurile de la capitolul 3, profita ceilalți moștenitori ai persoanei indreptatite? "
Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2017
Nagy2000, utilizator

Alte discuții în legătură

Teren retrocedat Nagy2000 Nagy2000 Bună ziua,.. In anul 2013,eu si mătușa mea, am depus cerere de retrocedare a unui teren de 5 ha, luat abuziv de comunisti de la bunicii mei. In acel an am ... (vezi toată discuția)
Legea 10/2001 & 247/2005 rao rao In 2001 am facut notificare pentru retrocedarea unui imobil mostenit impreuna cu o alta persoana. Aceasta persoana nu a depus notificare in termenul legal. Am ... (vezi toată discuția)
Mosteniiri, succesiuni ahim ahim :confused:Conform Legii 247/2005 am depus in termen, cerere de retrocedare o cota parte dintr-o balta sateasca (cumparata de bunicii mei prin anul 1928). Ne-am ... (vezi toată discuția)