Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împărţirea casei părinţilor decedaţi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împărţirea casei părinţilor decedaţi

Bună ziua!
Vorbesc pentru o cunoştinţă. Părinţii acesteia au decedat şi nu au lăsat testament. În cazul acesta, casa se împarte moştenitorilor legali în viaţă. Ei sunt 7 fraţi, dar această cunoştinţă s-a îngrijit de ei când toţi au plecat şi a locuit în casă de atunci cu familia ei. 5 dintre fraţi sunt dispuşi să semneze pentru a ceda casa acestei cunoştinţe. Întrebarea mea este: dacă al 6lea frate vine şi cere partea lui de moştenire în condiţiile în care cunoştinţa are deja 6 părţi, ce se poate face? Menţionez că este exclus să se vândă casa pentru că acolo s-a stabilit cu familia.
Nu se poate renunta la mostenire in favoarea unui alt mostenitor. Daca se renunta, se renunta la tot, iar partea renuntatorului revine celorlalti mostenitori. Ulterior obtinerii certificatului de mostenitor, se pot incheia alte acte juridice prin care cei 5 frati pot sa transfere dreptul de proprietate catre cel care locuieste in casa.
Alina Cojocaru a scris:

Ulterior obtinerii certificatului de mostenitor, se pot incheia alte acte juridice prin care cei 5 frati pot sa transfere dreptul de proprietate catre cel care locuieste in casa.

Şi dacă al 6lea cere şi el dreptul când toţi ceilalţi i-au transferat unei persoane?
Cel care ramane in casa, pentru a dobandi proprietatea asupra intregului imobil, are la dispozitie o actiune de iesire din indiviziune sau poate incheia un contract la notar daca si cel de al VI-lea este de acord.
Alina Cojocaru a scris:

Cel care ramane in casa, pentru a dobandi proprietatea asupra intregului imobil, are la dispozitie o actiune de iesire din indiviziune sau poate incheia un contract la notar daca si cel de al VI-lea este de acord.

Şi dacă nu e de acord? Nu se poate face nimic?
Allisonnn a scris:

Alina Cojocaru a scris:

Cel care ramane in casa, pentru a dobandi proprietatea asupra intregului imobil, are la dispozitie o actiune de iesire din indiviziune sau poate incheia un contract la notar daca si cel de al VI-lea este de acord.

Şi dacă nu e de acord? Nu se poate face nimic?

Iesire din indiviziune
Cabinet de Avocat "Cojocaru Alina", Avocat