Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... raspuns interogatoriu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

raspuns interogatoriu

o persoana juridica care a primit interogatoriu odata cu cererea de chemare in judecata cand trebuie sa depuna raspunsul odata cu intampinarea?
Buna ziua,

In mod normal, conform Codului de procedura civila, persoana juridica ar trebui sa depuna raspunsul la interogatoriu doar dupa ce s-a incuviintat de catre instanta. Instanta incuviinteaza aceasta proba la primul termen de judecata la care partile sunt legal citate si se pun in discutie probele cerute de reclamant si de parat.

In practica, majoritatea persoanelor juridice raspund la interogatoriu atunci cand depun si intampinarea, iar ulterior instanta admite proba cu interogatoriul si constata ca proba a fost administrata deja.