Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... protectie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

protectie minor

in ce conditii un frate major poate sa ia spre creste si educare un frate minor , din Romania in Austria, cand parintii minorului traiesc,, sunt despratiti, avand tutela comuna>?
Boriuc, utilizator
Se poate dispune delegarea temporara a autoritatii patintesti
Multumesc! dar ce for deleaga temporar autoritatea parinteasca? Judecatoria? si care anume, Judecatorie? din tara de proevnienta a minorului, adica Romania sau din tara in care doreste sa locuiasca minorul cu fratele ,major, adica Austria?
Dacă părinţii sunt în Romania, este evident că numai în Romania se poate dispune modificarea situaţiei minorului.
Va multumesc
Judecătoria din România de la domiciliul efectiv al minorului este Instanța competență.