Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Există grad de rudenie între soții divorțați?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Există grad de rudenie între soții divorțați?

Verisorul meu a divortat. Va rog sa-mi spuneti daca, in conformitate cu prevederile legale in vigoare, mai exista vreun grad de rudenie intre verisorul meu si fosta sotie (si rudele acesteia).
Manuela Rășină, administrator
Sotii nu sunt rude intre ei.
Multumesc pentru raspuns. Ma refeream la afini. Verisorul are un SRL care, probabil, va intra in insolventa. El intentioneaza sa-i doneze/vanda fostei sotii cota lui din imobilul detinut in comun cu aceasta (nu s-a efectuat partajul) fara sa existe riscul ca lichidatorul judiciar sa anuleze in instanta aceasta tranzactie (donatie/vanzare). Multumesc.
Rudenie nu a existat niciodata. Rudenia tine de descendenta dintr-un ascendent comun (Adam nu se pune la socoteala) iar una dintre conditiile casatoriei este tocmai aceea ca sotii sa nu fie rude (verisorii primari se pot casatori doar cu dispensa/aprobare )
Afinitatea este legatura dintre un sot si rudele celuilalt sot. Asadar nici afini n-au fost vreodata pentru ca ... au fost soti. Dupa divort sunt fosti soti ceea ce in anumite conditii poate conduce la unele incompatibilitati.
Daca ne scrieti care este problema va raspundem si la ea.
Na, ca raspunsarati in acelasi timp in care eu postam.
Cand e vorba despre actiunea pauliana (prin care creditorul cere desfiintarea unui act facut in paguba sa) nu prea conteaza pentru admiterea ei afinitatea sau rudenia cat timp actul e facut vadit in scopul micsorarii patrimoniului.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat