Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Autoturism înmatriculat pe PFA, neamortizat în ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Autoturism înmatriculat pe PFA, neamortizat în totalitate. La ce valoare se poate vinde?

Buna ziua, Vreau sa vand autoturismul de pe PFA dar nu e in totalitate amortizat. Valoarea de intrare e 74100 fara TVA . Intrebarea mea e cam la ce valoare o pot vinde si daca mai trebuie sa platesc impozit si alte taxe. Multumesc!

Manuela Rășină, administrator
Vanzarea ar trebui facuta la valoarea de piata.

Art 7 Cod fiscal:

32. preț de piață - suma care ar fi plătită de un client independent unui furnizor independent în același moment și în același loc, pentru același bun sau serviciu ori pentru unul similar, în condiții de concurență loială;

Ca PFA aveti obligatia de a respecta regulile privind amortizarea, prevăzute în titlul II din Codul Fiscal:

Norme Cod Fiscal:

27. În aplicarea prevederilor art. 28 alin. (14) din Codul fiscal, la momentul scăderii din gestiune a mijloacelor de transport din categoria M1, valoarea rămasă neamortizată este deductibilă în limita a 1.500 lei înmulțită cu numărul de luni rămase de amortizat din durata normală de funcționare stabilită de contribuabil potrivit Catalogului privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe.