Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau să cumpăr un teren. Îmi poate cere vecinul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau să cumpăr un teren. Îmi poate cere vecinul drept de servitute?

Buna ziua...Intentionez sa cumpar un teren ce are o cale de acces (nu drum de servitute) terenul cu rosu din poza. Vecinul din partea de nord cel cu verde in poza nu are acces la un drum public, in realitate el are acces la un drum pietruit lasat de fiecare proprietar in parte. Intrebarea este: poate sa ceara servitute de trecere pe terenul care doresc sa-l cumpar?
Atasez un link cu poza din zona respectiva
[ link extern ]
Manuela Rășină, administrator
Nu inteleg care e situatia, care e drumul vecinului, care sunt drumuri publice...
~ Conținut șters la cerere ~
El nu are acces la drumul public...are acces la un drum facut de ei...de proprietari...au lasat fiecare dintre proprietari cate 8-10 metri pentru drum...se observa in partea de nord a imobilului colorat cu verde...ce doresc sa cumpar eu este imobilul cu rosu...care are acces in partea de sud la un drum public...printr-o cale de acces de 3.5 m proprietate particulara...intrebarea este: poate sa ceara servitute prin calea mea de acces? El avand acces la un drum (care nu este public) ?
mozzycv, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Poate ajunge si cu piciorul si cu masina fara sa treaca pe proprietate mea..pe un drum care nu este drum public...din ce am inteles el nu poate sa obtina autorizatie de constructie daca nu are acces la un drum public...si de aici intrebare mea...poate sa-mi ceara drum de servitute?