Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am ocolit/depășit o mașină-școală pe trecerea de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am ocolit/depășit o mașină-școală pe trecerea de pietoni și pe linia dublă continuă. Cum ar trebui să motivez plângerea contravențională?

Buna ziua, astazi am ocolit o masina de scoala in dreptul trecerii de pietoni si am calcat linia continua, moment in care am fost oprit de un echipaj al politiei, dar nu scria ca e politia rutiera, scria doar politia si atat. Masina nu avea aparatura radar si nici camera de filmat, dar agentul mi a spus ca am fost inregistrat. As vrea sa fac contestestatie deoarece consider ca a fost o neregula atata timp catmasina era stationata eu nu puteam efectua nici o manevra inafara de asta. As dori sa scriu in contestatie ca aparatura video nu era prezenta si ca foaia de serviciu a domnilor politisti nu cred ca le permitea sa stea in acel loc la ora in curs. Va rog dati mi un sfat cum sa procedez,mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
In procesul verbal scrie ce politie l-a intocmit. Nu este obligatoriu ca toate masinile politiei sa detina aparatura de inregistrare. Daca ati fi fost inregistrat ar fi trebuit sa fie consemnat acest lucru in procesul verbal. In contestatie puteti cere orice doriti dar lipsa aparaturii video nu este motiv de admitere a plangerii. Atata timp cat relatati ca ati calcat linia continua ce doriti sa contestati?
cyan a scris:

In procesul verbal scrie ce politie l-a intocmit. Nu este obligatoriu ca toate masinile politiei sa detina aparatura de inregistrare. Daca ati fi fost inregistrat ar fi trebuit sa fie consemnat acest lucru in procesul verbal. In contestatie puteti cere orice doriti dar lipsa aparaturii video nu este motiv de admitere a plangerii. Atata timp cat relatati ca ati calcat linia continua ce doriti sa contestati?

Doresc sa contest faptul ca nu am depasit si ca am ocolit iar politia a facut un abuz.
Si vreau sa vad si eu filmarea care a spus ca o are pentru fapta savarsita.
CossminHc, utilizator
Daca in pv nu scrie ca fapta a fost inregistrata cu un mijloc de inregistrare omologat nu aveti motiv sa solicitati inregistrarea. Puteti sa prezentati in contestatie faptul ca ati fost informat ca ati fost inregistrat si sa solicitati proba cu martori, respectiv, prezentarea in instanta a agentului care v-a verificat, probabil au fost doi. De regula politia nu se prezinta la judecatorii si cere judecarea in lipsa.
Masina de scoala efectua in acel moment o manevra ? Daca era stationata neregulamentar, fara nici o persoana in ea, puteti sustine ca ati fost nevoit a efectua acea depasire, obligat fiind de acea masina ce a stationat neregulamentar, dar sa anexati ca proba inregistrarea evenimentului. Nu ati facut film sau poza la masina de scoala ?
latka a scris:

Masina de scoala efectua in acel moment o manevra ? Daca era stationata neregulamentar, fara nici o persoana in ea, puteti sustine ca ati fost nevoit a efectua acea depasire, obligat fiind de acea masina ce a stationat neregulamentar, dar sa anexati ca proba inregistrarea evenimentului. Nu ati facut film sau poza la masina de scoala ?

Masina de scoala stationa ca i explica instructorul nu stiu ce elevului, iar eu l am ocolit intr un fel dar am calcat si pe linie si pe marcajul de trecere. Exista vreo probabilitate, camerele video de pe stalpi sa fie luate ca proba? Si in plus, politistul a spus, doar a spus ca am fost inregistrat, dar in pv nu a specificat asta, masina nefiind dotata cu camera radar. Vreau sa contest faptul ca ei nu au avut dreptul de a sta acolo, conform foi de serviciu sau cum se mai cheama.